تیپ شخصیتی آدمهای وسواس

یا علیم

سلام ، ایامتان به کام

اگر نیم نگاهی به مقالات قبلی تحت عنوان « چقدر خود را می شناسیم» بیندازید، یادآوریتان می شود که در آنها راجع به خصوصیات رفتاری و طرز تفکر و ذهنیات آدمهای عصبانی و تند خو و همچنین آدمهای کم رو و خجالتی صحبت کردیم .

در این بخش می خواهم شما را با تیپ شخصیتی آدمهای وسواس آشنا کنم .آنهایی که در گروه آدمهای سخت هستند یعنی کسانی که ارتباط با آنها و زندگی و معاشرتشان مشکل است و نه آنها با دیگران و نه دیگران با آنها براحتی نمی توانند ارتباط برقرار کنند.

البته ما دو گروه « وسواسی» داریم. کسانی که می دانند بعضی رفتارهایشان افراطی است و خودشان هم رنج می برند اما نمـی توانند رفتارها و یا ذهنیاتشان را کنترل کنند . گروه دوم سرسختانه می ایستند و اشکال را در رفتار و افکـار دیگران مــی دانند و خود را متعادل می دانند !

ما در اینجا شما را با ویژگیهای این افراد اجمالاً آشنا می کنیم و هدفمان فقط معرفی تعدادی از ملاکها برای تشخیص اشکالات رفتاری احتمالی خود ماست و البته باید سعی کنیم از مارک زدن به دیگران بپرهیزیم.

امیدواریم شما از دسته افراد وسواسی نباشید و اگر هستید خواندن این مقاله برای شما فرصتی تازه برای تغییر در رفتارتان ایجاد نماید .

علائم افراد وسواسی :

1-        تردید و شک دارند نسبت به انجام دادن درست یک کار بصورت افراطی و وقت گیر.

2-        احساس ناتوانـی و درمـاندگی در انجـام امـور و در مواجهه بـا مشکلاتش مـی نماید و قـادر بـه کنترل آن احساس نیست .

3-        همواره می ترسد که دچار حادثه ناگواری شود .

4-        باورهای خرافی دارد، مثلاً می گوید اگر از خیابان عبور کنم، تصادف خواهم کرد زیرا از زیر نردبان ردّ شده ام. اعتقاد به " نحس بودن " اعداد دارد .

5-        در امور دینی یا اخلاقی شک می کند و بصورت مفرط دقت و تردید دارد .

6-        پاسخ سؤالات را بسیار مفصل می دهد، بسیار دقیق و جزئی حرف می زند و گاهی، بعضی از جملات را برای درک بهتر شنونده تکرار  می کند .

7-        اغلب در فکر برنامه ریزی برای امور آینده است تا مبادا چیزی از کنترلش خارج شود .

8-        معمولاً در این اندیشه است که در فلان مهانی، در حضور فلان کس چگونه موضع بگیرد .

9-        ساعات بسیاری را به گفتگوی درون که اغلب دعوای با خود و دیگران است، می گذارند .

10-   اغلب احساس گنـاه و دشمنـی نسبت بـه خـود دارد کـه بـه خـود تنبیهی مـی انجـامـد. ( سرزنش خـود و یا بد و بیراه گفتن به خود)

11-   کم رو و زود رنج است، احساسی و مهر طلب است و برای جلب رضایت دیگران، فشار زیادی را تحمل می کند .

12-   از دعوا، جدایی، طرد شدن، تأیید نشدن، مورد انتقاد واقع شدن، آبرو ریزی و سرزنش شدن و ... بسیار می ترسد.

13-   وقت زیادی را صرف " قرینه کردن" و مرتب کردن اشیاء می نماید .                   

14-   در تصمیم گیـری سرعت عمـل نـدارد و مرتبـاً در شک و تردید انتخاب روش صحیح در رسیدن بـه اهدافش،   بـه سر می برد .

15-   بی نظمی و خلف وعده و دیر آمدن سر قرار ، او را عصبانی و آشفته می کند .

16-   گروهی از وسواسی ها، به باز ماندن شیر گاز، روشن بودن کلید برق، باز ماندن درب خانه موقع خروج و ... بسیار حساس اند و برای مطمئن شدن از چنین اموری مجبور هستند به خانه برگردند و سرکشی کنند .

17-   گروهی از وسواسی ها، از افکار غیر معمول مثل امور جنسی و یا پرخاشگری رنج می برند و نمی توانند از  چرخ زدن چنین افکاری در ذهنشان جلوگیری کنند .

18-   گروهـی از وسواسـی هـا، هـم " کندی رفتار " دارند یعنـی ساعت ها وقت خـود را صرف خـوردن غـذا، اصلاح صورت، مسواک زدن و یا مرتب کردن لباسها و کمدها می نمایند .

19-    گروهی هم، همه چیز را آلوده و کثیف می دانند، به همین خاطر اقدام به شستشوی مکرر دستها و یا اشیاء برای رفع آلودگی می کنند.

 

مثل باران زلال و بخشنده باشید.

 

کارشناس مشاوره : منیر فضلی

 

منبع: شناخت وسواس و علائم آن ، گیتی شمس، نشر قطره1389

زمان انتشار: دوشنبه 21 اسفند 1391 (7 سال قبل)
تعداد بازدید: ۲۹۴۵