وزیر اطلاعات: حوادث اخیر حج از لحاظ امنیتی ــ سیاسی قابل بررسی است
وزیر اطلاعات گفت: کشته شدن زائران بیت‌الله‌الحرام در منا نمی‌تواند سهوی و بدون هیچ اشتباه و تخلفی از سوی مسئولان سعودی رخ داده باشد.

 

حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، با اشاره به حادثه روز پنجشنبه منا که در هنگام رمی جمرات رخ داد و به کشته شدن بیش از 1000 زائر بیت‌الله‌الحرام منجر شد، گفت: رخ دادن چنین حادثه بی‌سابقه‌ای در تاریخ حج نمی‌تواند سهوی و بدون هیچ اشتباه و تخلفی از سوی مسئولان سعودی باشد.

وی افزود: وجود چند حادثه طی کمتر از 20 روز در ایام حج از لحاظ امنیتی و حتی سیاسی قابل بررسی و تحقیق است و نباید به‌راحتی از آن عبور کرد.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه اعلام 3روز عزای عمومی از سوی رهبر معظم انقلاب و تأکید ایشان بر مسئولیت‌پذیری دولت سعودی یک نوع هشدار برای عربستان و همه دولت‌های اسلامی است، ابراز کرد: امیدواریم سازمان کنفرانس اسلامی و کشورهای اسلامی هرچه زودتر در راستای چاره‌اندیشی برای حفظ امنیت حرم الهی و ملزم کردن دولت سعودی به رفع نواقص و بی‌تدبیری‌ها وارد عمل شوند.

حجت‌الاسلام علوی در پایان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی‌های اخیر رهبر معظم انقلاب درباره تغییرات نظام حاکمیتی سعودی و تذکرهای ایشان به دست‌اندرکاران بی‌تجربه و جوان عربستان یک پیش‌بینی عالمانه بود که بلاتکلیفی آنان در یمن و سوء‌مدیریت‌شان در برگزاری حج از جمله مصادیق این پیش‌بینی‌ها است.

يكشنبه 05 مهر 1394